MSP Firmy Strategia Marketing Reklama Firmy zagr. Linki Kontakt
MSP Lider - Portal Małych Średnuch Przedsiębiorstw
szukaj z Google

ABK Grupa ABK Business

 

Partnerzy

 

Partnerzy

Patroni medialni

Patroni Medialni

szukaj na stronie

Aktualności

Przedsiębiorcy często mają kłopot ze sfinansowaniem początków swojej działalności. Bez zastrzyku gotówki trudno rozkręcić nawet najmniejszą firmę. Jak więc szybko zdobyć fundusze na odpowiednie biuro, sprzęt, czy zatrudnienie większej ilości pracowników, czy po prostu niezbędne inwestycje? Z propozycją wychodzi Unia Europejska i wybrane banki - pisze specjalista z ARW IMAGE.

Komisja Europejska, na lata 2006-2015, przewidziała środki m.in. na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) ze słabiej rozwiniętych regionów Polski. Dodatkowo tzw. start-upom czyli firmom działającym na rynku mniej niż dwa lata, z pomocą wychodzą również instytucje finansowe. Dla przykładu, Deutsche Bank PBC we współpracy z niemieckim bankiem KfW opracował specjalną ofertę dla przedsiębiorców. - Jednym z czynników ograniczających rozwój firm MSP w Polsce jest brak odpowiedniej ilości pieniędzy zarówno na modernizację, jak i na zwiększanie skali działania przedsiębiorstwa. Ponad 90 proc. polskich firm finansuje swój rozwój w oparciu o środki własne. To spore pole do działania dla banków, które przygotowują konkretne oferty także dla firm mniejszych i krócej istniejących na rynku - mówi Julian Soja, dyrektor departamentu zarządzania produktami kredytowymi i procesami biznesowymi, Deutsche Bank PBC S.A. czytaj dalej
 
 


Dla kogo pieniądze?

By wziąć udział w programie Deutsche Bank PBC, firma musi spełniać założenia unijnej definicji małego i średniego przedsiębiorstwa w nieco zmodyfikowanej wersji. Oznacza to, że nie może zatrudniać więcej niż 100 pracowników (w przypadku definicji unijnej liczba ta wynosi 249), a roczne przychody ze sprzedaży produktów nie mogą przekraczać 40 mln euro. Ponadto udział innego, dużego przedsiębiorstwa w strukturze kredytobiorcy, nie może być wyższy niż 25 proc. Co ważne, firma musi być zlokalizowana poza Warszawą.

Jeśli już nasza firma spełni powyższe wymagania i złożymy w oddziale banku wniosek, możemy liczyć na długoterminowy, czyli przekraczający okres trzech lat, kredyt inwestycyjny. W przypadku start-upów możliwe jest dodatkowo uzyskanie kredytu obrotowego w wysokości 30 proc. przyznanego kredytu inwestycyjnego, pod warunkiem, że nasze przedsiębiorstwo działa na rynku nie dłużej niż dwa lata.

Jakie korzyści?

Czym różni się kredyt udzielony w ramach programu Komisji Europejskiej od zwyczajnej oferty kredytowej dla firm? Przede wszystkim elastycznymi wymaganiami, jeśli chodzi o zabezpieczenie pożyczanej kwoty. Są one każdorazowo dopasowywane do sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa i możliwości kredytobiorcy. Atrakcyjne jest również oprocentowanie. Wyjściowo zostało ono ustalone na poziomie zapewniającym konkurencyjność oferty. Warto jednak dodać, że w praktyce warunki poszczególnych kredytów określane są indywidualnie, a uzyskanie finansowania w ramach projektu nie wiąże się dla klientów z żadnymi dodatkowymi opłatami. Minimalna kwota kredytu wynosi 25 tysięcy zł.

źródło: biznes.interia.pl

powrót do archiwum powrót do archiwum